O inżynierii biomedycznej. O pracy. O MINDS.
No to co to jest to MINDS? Tego dowiecie się na końcu wpisu!
O inżynierii biomedycznej
A jak potoczyły się losy mnie i 90 studentów i studentek Inżynierii Mechaniczno-medycznej? Mniej więcej 30 osób zrezygnowało z powodu wybrania alternatywnego kierunku studiów lub zbyt wysokiego poziomu wymagań. Po ukończeniu I stopnia ponad połowa wybrała inne kierunki umożliwiające rozpoczęcie pracy w innej branży po ukończeniu studiów (w większości Mechanika i Budowa Maszyn). W końcu zawsze dobrze jest wpisać w cv zawód: konstruktor 🙂
Na stronie kierunki.net możemy przeczytać, że Inżynieria Biomedyczna i kierunki pokrewne są realizowane w Polsce w 23 miejscach (http://www.kierunki.net/inzynieria-biomedyczna). Z tego portalu dowiemy się też, że kompletna lista przedmiotów stanowi przekrój medycyny, inżynierii i biologii, a także dziedzin ulokowanych na styku tych dyscyplin. Program ma charakter interdyscyplinarny, a jego przykładowe elementy to:
- biofizyka;
- biochemia;
- języki programowania;
- metrologia;
- pomiary wielkości nieelektrycznych;
- optyka inżynierska;
- konstrukcja urządzeń medycznych;
- anatomia
To całkiem spora i różnorodna porcja wiedzy. Studia mogą być naprawdę ciekawe. Oby tylko nie podążały zasadą, że “jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Trudno się z tym nie zgodzić.
O pracy
Pracy w inżynierii biomedycznej próbowałam szukać jak większość z nas – w interneie
Pracy dużo nie ma (chociaż nie można powiedzieć, że w ogóle), a nowe firmy powstają dość wolno (fakty i ich przyczyny w poprzednim wpisie)
Dlaczego studenci nie tworzą sprzętu? Kiedy byłam studentką uczyłam się jak projektować urządzenia medyczne. Uczyłam się teorii. Dopiero, kiedy w moim otoczeniu pojawiła się osobą niepełnosprawna nauczyłam się co, jak i dla kogo projektować. Według badania MINDS studentów Politechniki Gdańskiej około 25% respondentów ma pomysł na urządzenie medyczne. Z tego samego badania wynika, że studentom brakuje doświadczenia a także sieci kontaktów, szczególnie z innych branż.
O MINDS
W oparciu o problemy branży wytwórstwa medycznego oraz problemy studentów powstało MINDS – Inkubator Wynalazków Medycznych. Naszym aktualnym projektem są warsztaty OPEN_MINDS. Widzimy, że pomimo podkreślania wagi branży technologii medycznej w Polsce, nadal w naszym kraju nie powstaje wiele urządzeń medycznych. Dlatego chcemy wykorzystać potencjał tkwiący w studentach kierunków projektowych i dać im możliwość konstruowania. Chcemy też, by nasz sprzęt był projektowany specjalnie dla pacjentów i żeby rozwiązywał ich prawdziwe problemy, dlatego do współpracy zapraszamy organizacje zrzeszające pacjentów.
Jak to działa?
Od organizacji pozarządowych zbieramy problemy, z jakimi mierzą się pacjenci. Dobieramy studentów w interdyscyplinarne zespoły, które podczas 6 tygodniowych warsztatów uczymy projektować sprzęt medyczny. Będąc w kontakcie z pacjentami nasi studenci tworzą urządzenia, mające pomóc w normalnym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością (różną, w zależności od edycji warsztatów). Program kończy się stworzeniem prototypów, które następnie są oceniane przez ekspertów z różnych środowisk.
Zależy nam, aby nasi uczestnicy nauczyli się dobrego projektowania urządzeń, które potem będą realnym wsparciem dla pacjentów w ich codzienności. Dlatego do współpracy zapraszamy wszystkich lekarzy, fizjoterapeutów, projektantów i inżynierów, którzy chcą nas wesprzeć swoim doświadczeniem. Wierzymy, że razem możemy rozwijać w Polsce branżę technologii medycznej, nie zapominając dla kogo to robimy.
Zainteresowani? My nie możemy się już doczekać 🙂
Cześć 🙂 na jakiej podstawie wybieracie uczestników warsztatów i jaka jest liczba miejsc?
Cześć!
W październiku będziemy szukać około 36 uczestników z różnych kierunków projektowych. Podczas rekrutacji zwracamy uwagę na motywację i umiejętności pracy w grupie, ponieważ podstawą warsztatu jest właśnie działanie w zespole 🙂 Pod koniec września na naszej stronie i na naszym fanpage będzie można znaleźć wszystkie informacje o rekrutacji.
Super, dzięki! W takim razie też czekam z niecierpliwością 🙂